Merhaba, ben Serkan. Nam-ı diğer Kalptenbaba!

1974 yılının Kasım ayında, anne ve babamın dördüncü ve son erkek çocuğu olarak dünyaya geldim.

İlk ve orta öğrenimimi devlet okullarında tamamladıktan sonra, liseyi Şişli Terakki Lisesi’nde bitirdim. Sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği ve yine aynı üniversitede, aynı bölümde yüksek lisans diplomamı aldım.  

Yüksek lisans yaparken çalışmaya başladım. 1997 yılından beri özel sektörde çalışıyorum.

Çocukları, doğayı, hayvanları, araştırmayı, film izlemeyi, kitap okumayı ve yazmayı çok seviyorum.

Sosyal sorumluluk kapsamında, devlet korumasındaki çocuklar için çalışan bir STK’ nın genel kurul üyesiyim. Ayrıca çocuklar için çalışan diğer STK’lara ve hayvanları koruma derneklerine de düzenli olarak yardım etmeye çalışıyorum. 

2002’de değişen medeni kanunun evlat edinme şartları kapsamında, Türkiye’de evlat edinen ilk bekar erkek oldum. Bir erkek çocuk babasıyım. Ayrıca evimizde beraber yaşadığımız bir de kedimiz var (sahibiyim diyemedim). Blog sitemi açma sebebim, “kalptenbaba” instagram hesabımda olduğu gibi, evlat edinmek veya koruyucu aile olmak isteyen kişilere hikayemizle yol göstermek, cesaret vermek ve mutluluğumuzu paylaşmak. İnanıyorum ki “mutluluk bulaşıcıdır!” 

Ayrıca bekar baba olarak çocuk yetiştirme konusunda edindiğim tecrübeleri ve yaptığım araştırmaları sizinle paylaşmak, bunun yanı sıra siz değerli ziyaretçilerimizle karşılıklı fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak da çok faydalı olur diye düşündüm.

Merhaba Ben psikolog İrem Bekar. 1990 doğumluyum, evliyim ve bir kız çocuk annesiyim. 

2014 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Lisans eğitimim süresince özel okullarda, hastanelerde, sevgi evlerinde ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi çeşitli kurumlarda gönüllü olarak staj yaptım. Okuduğum bölümün ve yaptığım stajların mesleğimin yanı sıra kendi hayatıma da olumlu olarak kattığı pek çok şey oldu.

Eğitim hayatım boyunca psikoloji ile ilgili pek çok eğitime katıldım ve sertifikamı aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra özel bir okulun rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünde çalışmaya başladım. Aynı anda İstanbul Üniversitesi’nde pedagojik formasyon eğitimimi tamamladım. Çalışma dönemim boyunca çeşitli konularda seminerler verip, atölyeler düzenledim ve bir çok projeye gönüllü olarak katıldım. 

Kızım doğduktan sonra çalışma hayatıma ara verip, eğitimlere katılarak kendimi geliştirdim. 

2019 yılında, ailemle birlikte radikal bir karar alarak Londra’ya taşındık. Oradaki günlük yaşamı, kızım sayesinde anaokullarını, toplumsal yaşamı ve  insanların psikolojisini gözlemleme imkanım oldu. Konfor alanımdan çıkarak ne yapabileceğimin farkına vardım. Ancak şuan tüm dünyayı etkileyen pandemi sebebiyle Türkiye’deyiz. Bu süre içerisinde çalışmalarıma online olarak devam ediyorum ve yine kendimi geliştirmeye, bol bol okumaya çalışıyorum.

Bloğumuzda çocuk ve ebeveyn psikolojisi yanında insanla, duygu ve düşüncelerle, güncel konularla ilgili yazılarımı siz değerli ziyaretçilerimize sunacağım.

Sizlerle yazılarımı paylaşabileceğim için kendimi şanslı ve mutlu hissediyorum !

 Seminer ve Eğitimler

 • Oyun Terapisi Eğitimi
 • Psikolojik Testler Eğitimi : Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Good Enough Harris İnsan Çiz Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Porteus Labirent Testi, Metropolitan Okul Olgunlaşma Ölçeği, Gessel Gelişim Testi
 • Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Kişisel Gelişim Programı
 • Uluslararası Dikkat Eksikliği ve Hiper-aktivite Kongresi
 • Çocuk Psikiyatrisi Pratiği
 • Bir Vaka Üç Farklı Bakış
 • Cinsel Terapi Eğitimi
 

Devam Eden Eğitimlerim;

 • Aile Danışmanlığı Eğitimi
 • Aile Arabulucuğu ve Evlilik Hukuku Eğitimi
 • Aile ve Çiftlerle Görüşme Teknikleri Eğitimi
 • Cinsel Danışmanlık Eğitimi

Merhaba, ben Esin İrlan. Sosyal medyadaki hesabım  @40yıldabiranneolmak . Halkla İlişkiler eğitimi ve kurumsal hayattaki iş deneyimimin ardından, takı tasarımına sevdalandım. Bu alanda çeşitli eğitimler aldım, dersler verdim. 17 yıldır kendi dükkanımız @irlantaki da çalışmaya devam ediyorum.

Çocuklar için ürettiğim projelerle kitabevi – okul – kütüphane gibi farklı mekanlarda çocuk atölyeleri düzenliyorum. Erken yaşta evlendim ama erken yaşta anne olmak istemedim. Sanatla ve üretimle geçen 18 yıllık evliliğimin ardından, “bazı şeyler kırk yılda bir olur” diyerek 40 yaşımda anne oldum. Kızım Duru ve eşimle İstanbul’ da yaşıyorum.

Çocukluğumdan beri okumayı ve yazmayı seviyorum. Günlük tutarak, şiirler yazarak başladığım yazma serüvenim, okul gazetesi-şirket dergileri derken bir web sitesinde “40 Yılda 1 Anne Olmak” köşemde devam ediyor.  O köşemdeki #ilhamverenbabalar yazılarımda anlattığım @kalptenbaba Serkan’ı tanıdıkça ve evlat edinmenin toplumdaki önemini kavradıkça, ben de bu blogta var olmak istedim.

Kızım doğduktan sonra okuma sevgim çocuk kitaplarına evrildi ve bu alanda çok okuma yapmaya başladım. Nitelikli çocuk kitaplarının hem çocuklara hem yetişkinlere katkıları saymakla bitmez. Son yıllarda gelişen çocuk edebiyatında çok fazla kitap var, bazen değerli kitaplar gözden kaçabiliyor. Bu yüzden kızımla okuduğumuz bazı kitapları #duruirlankitaplığı etiketiyle paylaşıyorum. Bundan sonra daha fazlasını sizlerle burada “Kalpten Kitaplık” köşemde paylaşacağım için çok mutluyum.

Köşemin adı sadece ‘Kalpten Baba’ bloğunda olduğum için değil, kalpten inanarak yapılan her şeyin dünyayı daha yaşanılır bir yer yapacağını bildiğim için.

Bu güzel blogta bana yer veren Kalpten Baba Serkan’a çok teşekkürler…

Size Nasıl Yardım Edebiliriz?