Babalar Gününe Özel “Baba Kokulu Kitaplar”

Babalar Gününe Özel “Baba Kokulu Kitaplar”

Son yıllarda ‘ilgili babalık’ bilinci ile çocuklarına daha fazla zaman ayıran babaların artmasında, kitapların katkısı yadsınamaz. Kitaplar anlattıklarıyla baba çocuk ilişkisini beslerken, birlikte okuma süreci ilişkiyi güçlendiriyor.

Çocuk edebiyatımızın önemli yazarları baba sevgisini, özlemini, çocukların gelişiminde baba rolünü öyle güzel kaleme almışlar ki…Babalar günü için ‘Kalpten Kitaplık’ köşemizde tek kitap önermekle yetinemedim. Sizler için birbirinden güzel beş kitap seçtim.

Çocuklarınızla kitap okuyacağınız ve sıcacık sevginizi paylaşacağınız nice babalar günlerine…Keyifli okumalar, babalar gününüz kutlu olsun.

BABAMIN BATTANİYESİ

İlk kitabımız okul öncesi yaşa hitap eden, aslına bakarsanız çocuk-yetişkin herkesin seveceği bir resimli kitap. Sara Şahinkanat’ın yazdığı ve Ayşe İnan’ın resimlediği “Babamın Battaniyesi” öncelikle muhteşem resimleri ile minik okurların kalbini fethediyor. Hikayede babanın yaprak sarma yapmakta usta olması, yemekten sonra bulaşıkları baba yıkarken annenin gazete keyfi yapması ailelere ilham verse ne güzel olur. Çocukları ile oyun kurmakta zorlanan babalara, bir battaniye ve biraz hayal gücü ile maceralar dolusu oyun önerileri veren kitap, her kitaplıkta bulunmalı.

BABAMIN GÖZLERİ KEDİ GÖZLERİ

İlkokula giden bir kız çocuğunun günlüğünden oluşan romanda, anne ve babası ayrılma sürecinde olan çocuğun babasına duyduğu özlem incelikle anlatılıyor. Babasını kayıp zanneden çocuk, yazdığı mektuplarla ona olan sevgisini anlatırken, hayatın içindeki arkadaş, anne ve anneanneyle olan ilişkileri, komik anıları hayata daha sıkı bağlanmasını sağlıyor. Usta yazar Sevim Ak’ın zarif anlatımıyla yazdığı romanda; çocuklarda travma yaratmadan da evliliklerin bitebildiği, aile sıcaklığı,  yazma ve mektuplaşma sevgisi, okul anıları ve baba sevgisi gibi hayata dair konuları okuyabilirsiniz. Metni güçlendiren resimler değerli karikatürist Behiç Ak imzalı.

ÇILGIN BABAM

Unutulmaz öykücü Zeynep Cemali’nin, her çocuğun hayranlık duyacağı babası Kemal Bey’i ve kendi çocukluğunu anlattığı bu kitap çok özel. Kemal Bey öyle bir baba ki, küçük kızının günlüğüne yazdığı şu sözlerle geleceğin güçlü kadını, sevilen yazarı Zeynep Cemali’ye rehber olmuş :

“Günün birinde benden sana kalan mirası sorarlarsa, adalet, doğruluk ve inanç olduğunu söyle. Sen de hiç unutma..”

1960’lı yılların İstanbul’unda, sevgi dolu bir ailede, akrabalık-komşuluk ilişkileri, Kapalıçarşı’da sarraf, Beyoğlu’nda antikacı, baba ile iş gezileri ve her şeyden önce baba kız dostluğu. Zeynep Cemali’nin çocukluk anıları ile dolu bu kitabı çocuklar kadar yetişkinler de sevecek.

SİHİRBAZ BABAM

Ödüllü yazar Feyza Hepçilingirler’in dil bilinci, problem çözme becerisi, doğa bilgisi gibi alanlarda okura kendini sorgulama imkanı veren kitabında hikaye, çocukların okul dönüşü serviste babalarını yarıştırması ile başlıyor. Çok katmanlı bir anlatımla her çocuk farklı bir yerden babasını anlatırken, küçük okurlar hem değişik meslekleri tanıyor hem matematik bilgileri tazeleniyor ve ince zekayı uyaran sorularla karşılaşıyor. Aynı çıkmaz sokakta yaşayan ve aynı okula giden çocukların hikayesi ile her çocuğun gözünde kendi babası bir kahraman, bir kez daha duyumsamış oluyoruz bu kitapla.

BABAM VE BEN

Babalar gününe özel seçtiğim kitapların sonuncusu, Fransa’nın önemli yazarlarından Patrick Modiano’ nun yazdığı “Babam ve Ben”. Okurun içini ısıtan baba-kız öyküsünün etkileyici resimleri ise “Pıtırcık” serisinin dünyaca ünlü çizeri Jean-Jacques Sempe.

Dünyaya bir çift gözlüğün ardından bakan Catherine, bu özelliği ile kendisini ayrıcalıklı hissediyor. Gözlüklerini taktığında algıladığı gerçek dünya ile çıkardığında gördüğü bulanık ve pürüzsüz dünya, ona farklı iki dünyayı keşfetme şansı veriyor. Kendilerinden uzakta yaşayan dansçı annesi gibi, iyi bir bir dansçı olma hayali var Catherine’in. Hayal dünyasının tüm zenginliklerini babası ile paylaşan küçük kızın bazen komik bazen duygu yüklü anılarını okurken siz de farklı dünyalara yolculuk yapacaksınız.

Son olarak burada incelediğimiz kitapların ortak duygusundan yola çıkarsak, çocukların gözünde babalar her zaman kahraman. Usta edebiyatçı Edip Cansever ‘in söylediği gibi “Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, hiç bir yere gitmiyor “ …ve çocukluk anıları hiç bir zaman unutulmuyor.

Çocukluk anılarımızı süsleyen başka kitapları anlatmak üzere, yeni “Kalpten Kitaplık “ yazısında buluşmak dileğiyle…

Yazar : Esin İrlan

@40yildabiranneolmak

 

10 yanıt

 1. Harika seçimlerin arasında kitabımızın da olması gurur, mutluluk…
  diline, eline sağlık Esin’ciğim.
  Baba duygusunu yaşayan herkesin babalar günü daim ve herzaman mutlu olsun

  1. Sevgili Sara Şahinkanat’ın didaktik olmayan bir anlatımla hepimizin görmek istediği baba modelini anlattığı kitabı, senin muhteşem resimlerinle daha da değerli olmuş. Bizim yaşımız büyüse de (hem benim hem Duru’nun) vazgeçilmezimiz olarak kitaplığımızda kalacak ‘Babanın Battaniyesi’ . Hepinizin emeğine ruhuna sağlık Ayşe’ciğim ..

 2. Küçükken eşimde kızımızla battaniyenin altına girer maceracılık oynardı. Beni eski günlere götürdü
  Kitapların hepsi birbirinden güzel. Teşekkür ederiz

  1. Ne güzel oyuncu baba, kutlarım babalar gününü 🙂 Seçkimi beğenmenize mutlu oldum, sevgiler.

 3. Gerçekten şahane kitaplar. Kesinlikle edinip okumalıyım. Kalemine sağlık sevgili Esin.

 4. Right here is the perfect webpage for anybody who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent!

 5. A secret weapon for anyone who needs content. I dont need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, its nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least thats what I thought until I came across Article Forge. Built by a team of AI researchers from Stanford, MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an AI content writer that uses deep learning models to research, plan out, and write entire articles about any topic with the click of a button. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article with the Click Here: https://stanford.io/3X1mEcm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir