Anne Kimdir ?

“Anne Kimdir?” usta yazar Feyza Hepçilingirler’in, ilk baskısını 2014 yılında yapan öykü ve tiyatro oyunu. Edebiyat dünyamızın ödüllü yazarı Feyza Hepçilingirler, kaleme aldığı bu kısa öyküsü ile evlat edinilmiş bir çocuk gözünden “anne” yi anlatıyor. Eş zamanlı olarak; arkadaşlık, aile bağları, sevginin gücü ve iyi-kötü kalpli olma seçimlerinin sonuçlarını didaktik olmayan bir anlatımla okura duyumsatıyor. 

Anne Kimdir ?

Sahi anne kimdir? Doğuran mı, doğurmasa da kalpten büyüten mi? 

Aynı mahallede yaşayan dört arkadaş, bahçede oynadıkları bir gün, o anda evinde olan arkadaşları Özgür hakkında  bilmedikleri bir şey öğrenirler.  Dört çocuktan duyarsız diyebileceğimiz Berkay, arkadaşına gerçeği söylemek istese de diğerleri engel olmaya çalışır. Fakat ısrarcı davranan çocuk, evden çağırdığı arkadaşına bir anda “senin anne dediğin insan öz annen değilmiş” diyor.

Ve bundan sonra “Anne Kimdir?” sorusu, belki de hepimize ders verecek şekilde cevap buluyor. 

İncelikle anlatılan öyküde; empati, sınırlara saygı, doğru davranışın nasıl olması gerektiği gibi konuların çocuklar arasında konuşulması, çok katmanlı bir okuma yapmamıza olanak sağlıyor. Gündelik hayatta çocuklara bilgiyi sadece derslerle değil de, edebiyatın gücüyle verebileceğimize güzel bir örnek.

Kitabın yarısında yer alan bu öykünün, diğer yarısında tiyatro metni var. 

Evlat Edinme

Çocuklara anlatmakta zorlanabileceğimiz bir konuyu yumuşak bir anlatımla ve devamında tiyatro oyunuyla pekiştirmek adına, çok değerli bir kitap “Anne Kimdir?”. Dilerim bu kitap ilkokul çocuklarına tavsiye edilen okul listelerine girsin. Hatta yaratıcı drama çalışması ile çocuklar tiyatro oyununu sahneleyip, öğretmenleri ve arkadaşları ile evlat edinme hakkında konuşsun. 

Evlat edinmenin bir aile olma şekli olduğunu bilen ve başkalarının özeline saygı duyan çocukların olduğu bir ortamda, evlat edinilmiş çocuğun akran zorbalığına uğramayacağını düşünüyorum. Bu kitabı çocukları ile birlikte okuyan ebeveynlerin de farkındalık geliştirip, çocuklarına olumlu rol model olması mümkün. 

Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Çocuk ve Gençlik Kitapları serisinde yer alan “Anne Kimdir?”, Yusuf Tansu Özel’in resimleri ile renklenmiş. Kitabın sonunda, konuyu pekiştirebilecekleri bir soru-cevap bölümü var. Bu bölümde cevaplar için ayrılan yerlerle birlikte , son olarak ‘okuduğun öyküdeki en beğendiğin sahnenin resmini yapar mısın?’ sorusuyla resim yapabilecekleri boş sayfa bulunuyor. Kendi kızımdan da biliyorum, çocuklar okudukları kitap hakkında konuşmayı ve resim yapmayı severler. Bu anlamda ‘Anne Kimdir?’ çocukların ilgisini çekecek türden bir kitap. 

Hayat tüm çocuklara şansı eşit dağıtmıyor ne yazık ki! Çeşitli sebeplerle bazı çocuklar annesiz kalıyor, bazı kadınlar anne olmayı çok istese de olamıyor. Ama bazen de doğurmadığı çocuğa annelik yapan muhteşem kadınlar oluyor. Hatta hepimize ilham veren babalığı ile “Kalpten Baba” Serkan gibi hem annelik hem babalık yapan babalar da olabiliyor. İşte bu kitapta böyle bir hikaye var. 

Kalpten Kitaplık köşemizin ilk kitabı “Anne Kimdir?” inceleme yazım, tesadüf olarak anneler gününde bloğumuzda yayınlanıyor. Bu vesile ile yüreğinde anne sevgisini hissedip, sevgisini tüm canlılara veren herkesin anneler gününü kutlarım. 

Bir Çin Atasözü der ki “Kitapsız büyüyen çocuk, susuz büyüyen ağaca benzer” 

Çocuklarımızın kitapsız kalmaması dileğiyle,  yeni bir ‘Kalpten Kitaplık’ yazısında buluşmak üzere… 

Yazar : Esin İrlan

@40yildabiranneolmak


8 yanıt

  1. Right here is the perfect webpage for anybody who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent!

  2. A secret weapon for anyone who needs content. I dont need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, its nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least thats what I thought until I came across Article Forge. Built by a team of AI researchers from Stanford, MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an AI content writer that uses deep learning models to research, plan out, and write entire articles about any topic with the click of a button. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article with the Click Here: https://bit.ly/3Cnrtoh

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir